Online Resim Boyutlandırma Sitesi

      Bu yazıda Online resim boyutlandırma alanında hizmet veren bir sitenin incelemesini yapacağız.Sitenin bağlantı adresi:    http://www.picresize.com/
Biraz incelendiğinde işini iyi yapan sitelerden biri olduğu anlaşılıyor.Sayfaya giriş yapıldığında ilk olarak aşağıdaki arayüz geliyor.


 Site Nasıl Çalışıyor?

       An image was previously uploaded but not processed. Resume the session? Yes | No: Böyle bir yazı menüde görünürse bunun anlamı,eğer resmi siteye yüklediniz fakat işlem yapmadan çıkmak zorunda kaldıysanız bu resim üzerinde işlem yapmak isteyip istemediğinizi soruyor.
Picresize.com sitesine bilgisayardan yada internetten resim yüklenebilir.From computer bilgisayardan,from web ise internetten resim yükleme imkanı sunuyor.İnternetten resim yüklemek için Mozilla'da sağ tık ile resmin konumunu kopyala komutu verilir.İnternet explorer'da resim üzerine sağ tıklayıp özellikler kısmından resimin adresi kopyalanır.Bilgisayardan yada internetten resimi yükledikten sonra Continue butonu ile işleme devam ediyoruz.Burada 4 adımdan oluşan bir resim boyutlandırma bölümü ekrana geliyor.Bu adımlara özet olarak bakmak gerekirse:


 Crop Selection:Fare ile resimin kırpılacak alanı seçilir.
 Deselect:Seçimi geri alma.
 Revert to Original:Resmi en baştaki haline getirir.
 Make My Picture:Bu bölümde custom size seçilirse yükseklik ve genişlik değerleri elle girilebilir.   Resmin maksimum çıkış boyutu,kalitesi,resim formatı vb özelliklerde burdan seçilebilir.
 Choose Special Effect:Bu bölümden resme çeşitli efektler vermek mümkün.


 I'm Done Resize My Picture butonuna basıldığında en son işlem ekranı gelir.Bu ekranda resim kaydedilebilir,düzenleme ekranına tekrar dönülebilir yada sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılabilir.
 Multiple Pics özelliği:Sadece bir resim üzerinde işlem yapmayıp birçok resmi toplu olarak boyutlandırmaya yarar. Boyutlandırma işlemi bittiğinde .zip dosyası olarak tek bir dosyadan indirilebilir.
 
      Sonuç olarak internetin olduğu herhangi bir yerden, ek bir programa gerek kalmadan ve hızlı bir şekilde resim boyutlandırma yapılabilir.