Photoshop'la Resimlere Yansıma Efekti Vermek

   Bu konuda ücretsiz bir  Photoshop eklentisi olan Projection ile resimlere nasıl yansıma efekti verilir,bir resmin üç boyutlu olarak ölçülerinin değiştirilmesi  nasıl sağlanır bunu göreceğiz.
Eklenti tamamen ücretsiz olup aşağıdaki linkle üretici kişinin kendi sitesinden indirilebilir.   Ekletinin nasıl yükleneceği konusunda isterseniz aşağıdaki kapsamlı yazıyada bakabilirsiniz.

Projection Eklentisinin Arayüzü

 

 photoshop-projection-plugin-interface

 Buradaki düğmeleri sırasıyla görelim:
Mirror Tiling:Bu düğme işaretli olursa resim üzerinde üç boyutlu olarak değişikliğin yapılmasının yanında açılı olarak ve ayna yansıması şeklinde resim kopyalanır,çoklaştırılır.
Copy Tiling:Mirror Tiling'e benzer bir iş yapar fakat burada kopyalama ayna etkisi şeklinde değil,daha düzgün olarak yapılır.
Repeat Edge:Kenarların tekrar etmesini sağlar.
Solid Color:Bu özellik önemlidir.Arka plan rengini ayarlar.Yukardaki resimde görüleceği gibi uygun bir
arka plan rengiyle üç boyutlu olarak yapılan işlemler,şeklin düzgünlüğü daha rahat görülebilir.Önce şeklin düzgünlügü bu düğmeyle ayarlanıp sonrasında Mirro Tiling yada Copy Tiling verilebilir.
Trasparent:Bu düğme işaretlenirse arka plan transparan olur.
Bilinear Distortion:Copy Tiling yada Mirror Tiling'de kopyalanan,çoğaltılan resimlerin simetrik olup olmaması ayarlanır.
Reset:Yapılan değişiklikler sıfırlanır.
Önizleme-İşlem Bölümü:Önizleme ve resmin şeklini ayarlama bölümü.Resmin dört kenarından fare ile çekilerek ayarlama yapılır.Orjinal resmi görebilmek için farenin sağ tuşuna basılır.
Lines:Kenar çizgilerinin rengi.
Hq Preview:Bu düğmeye basılırsa resmin orjinal çıktısına en yakın hali önizlemede görüntülenir.

Örnek Uygulama Resimleri


Önce

Sonra

Önce

photoshop-projection-effect
Sonra

photoshop-projection-effect
 Önce

photoshop-projection-effect
Sonra