Notepad++ İle Tema Düzenlenme,Tema Oluşturma vb İşlemler

 Bu yazıda Notepad++ programında kendi istediğimiz renklere göre nasıl bir tema oluşturabiliriz ve varolan bir temayı nasıl değiştirebiliriz bu konuları göreceğiz.Temalar kullandığımız programların arayüzleridir.Arka
plan rengi,yazı rengi, farklı programlama dillerine göre kod renklendirmesi vb hepsi temalar sayesinde yapılır.Notepad++ programında yüklü olarak gelen çok sayıda tema vardır fakat bazen kendi temamızı da kullanmak isteyebiliriz.
notepad-plus-plus-tema-duzenleme

 

1- Var Olan Bir Temayı Düzenleme

 

notepad-plus-plus-tema-duzenleme-menu

Notepad++ programında temalar C:\Program Files\Notepad++\themes klasörünün içindeki xml dosyalarında saklanır.Ayarlar---Stil Yapılandırıcı yı tıklayarak Stil Yapılandırıcı penceresini açıyoruz.Tema seçin bölümünden düzenlemek istediğimiz temayı seçip gereken ayarları yapıyoruz.Son olarak Kaydet-kapat butonuna tıklıyoruz ve yaptığımız ayarlar kaydedilmiş oluyor.Temadaki değişimi görebilmek için Notepad++ programını yeniden başlatmamız gerekir.

2- Yeni Bir Tema Oluşturma ve Stil Yapılandırıcı Penceresiyle Düzenleme

 

Öncelikle C:\Program Files\Notepad++\themes  klasörüne gidiyoruz.Buradaki herhangi bir temayı kopyalayıp yine aynı klasöre yapıştırıyoruz.Sonra istediğimiz ismi bu dosyaya yazıyoruz.Biz burada KendiTemam ismini verdik.
notepad-plus-plus-tema-duzenleme-xml-format

Yukarıda gördüğümüz gibi  tema dosyasını oluşturduk.Şimdi artık istediğimiz gibi özelleştirebileceğimiz .xml formatında yeni bir tema dosyamız var.Bunu nasıl özelleştirebileceğimizi görelim.Notepad++ programını açıyoruz.Üstteki menüden Ayarlar---Stil Yapılandırıcı'ya giriyoruz.Bu menüdeki başlıklara sırasıyla bakalım:

Tema Seçin: Burada KendiTemam dosyasını seçiyoruz.
Dil:  Bu bölümünden temanın hangi programlama-dosya dilinde nasıl davranmasını ayarlamak için programlama-dosya dilini seçiyoruz.
Stil:  Bu bölümde temanın açılan dosyanın öğelerini nasıl renklendirmesi gerektiğini seçiyoruz.Örneğin string'ler sarı,anahtar kelimeler mavi olsun vb. istediğimiz gibi özelleştirebiliriz.
Renk Stili:  Metin ve arka plan rengini seçiyoruz.
Yazi Tipi Stili:  Font,yazı boyutu ve stilini seçiyoruz.
Saydamlık:  Saydamlık butonunu tıklarsak ayar yaptığımız stil yapılandırıcı penceresinin saydamlığını ayarlayabiliriz.Temayı düzenlerken yaptığımız değişikliklerin nasıl göründüğünü daha kolay gözlemleyebiliriz.

3- Temayı Doğrudan Xml Dosyası Üzerinden Düzenleme

 

Temayı düzenlemek için Ayarlar---Stil Yapılandırıcı penceresinin dışında,doğrudan C:\Program Files\Notepad++\themes klasörünün içindeki xml dosyası üzerinden de düzenlemeleri yapabiliriz.Bu xml dosyasını yine Notepad++ programıyla açıyoruz.Bir Notepad++ tema dosyasının yapısı aşağıdaki gibidir.

notepad-plus-plus-tema-duzenleme-xml-yapi

Gördüğümüz gibi dillere ilişkin ayarlar  <LexerType>  </LexerType>  etiketinin arasına yazılır.Bütün bu etiketler <LexerStyles>  </LexerStyles> arasında bulunur.En altta ise <GlobalStyles> </GlobalStyles>  etiketinin içinde genel stil biçimlendirmesi yapılır.Eğer <GlobalStyles>  </GlobalStyles>  etiketinin içerisinde resimde görüldüğü gibi bu stil id'sini değiştirmeyin şeklinde bir uyarı varsa temanın düzgün çalışması için o id'nin özelliklerinin değiştirilmemesinde fayda vardır.

Çeşitli tema örnekleri:

notepad-plus-plus-tema-ornek-1

notepad-plus-plus-tema-ornek-2

notepad-plus-plus-tema-ornek-3

notepad-plus-plus-tema-ornek-4

Sonuç olarak Notepad++ programı için kendi temalarımızı  tamamen özelleştirebiliriz,yada varolan herhangi bir tema üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz.İnternet üzerinden yapacağımız aramalarla daha bir çok xml formatında tema bulabiliriz.Bu xml formatındaki dosyayı sadece C:\Program Files\Notepad++\themes klasörünün içine taşımak yeterlidir.

Kolay gelsin..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder