Notepad++ Explorer Plugini Kurulumu,Kullanımı,İpuçları

  Bu yazıda Notepad++ programının çok faydalı eklentilerinden biri olan Explorer eklentisinin indirilmesi,kurulumu,kullanımı ve Explorer eklentisiyle Favori klasörü oluşturma,çokca kullandığımız klasörlere hızlı bir şekilde erişme vb konuları göreceğiz. notepad-plus-plus-explorer

Notepad++ Explorer Eklentisi Nedir? Faydaları Nelerdir?


Explorer eklentisi Notepad++ programının çalışma alanına entegre olarak çalışır.Bilgisayarımızdaki klasörlere yada dosyalara Notepad++ içinden hızlı bir şekilde gözatmamızı,bunları anında Notepad++ ile düzenlememizi  ve bunlar üzerinde silme,kopyalama vb işlemleri yapmamızı sağlar.
Bu eklentiyi Visual Studio'daki Solution Explorer menüsüne benzetebiliriz.Yeni bir dosya açarken,yada dosyalar arası geçişlerde oluşan zaman kayıplarını en aza indirir,çalışmalarımıza hız kazandırır.

Notepad++ Explorer Eklentisinin İndirilmesi ve Kurulumu 

 

Bu yazıda anlatılanları daha iyi anlamak için Notepad++ ı açmanızı ve anlatılanları adım adım uygulamanızı tavsiye ediyorum.
Eklentiyi üretici kişinin Sourgeforge sitesinde bulunan kendi sayfasından aşağıdaki linkle indiriyoruz.


notepad-plus-plus-explorer-plugin-download
Resimde işaretli olan dosyayı indiriyoruz ve zipten çıkarıyoruz.İçerisinde Explorer.dll dosyasının olması gerekiyor.Bu dll dosyasını C:\Program Files\Notepad++\plugins klasörünün içerisine taşıyoruz ve sadece bu kadar basit bir işlemle pluginimiz kullanmaya hazır hale geliyor.

notepad-plus-plus-explorer-plugin-dll-file-image

Notepad++ Explorer Eklentisinin Kullanımı


Eger yukardaki adımlar doğru olarak yapıldıysa Notepad++ programında Eklentiler menüsüne tıkladığımızda Explorer yazısını görmemiz gerekir.Bu yazı varsa eklenti kurulmuş demektir.
Eklentiler--Explorer yazısına tıkladığımızda çıkan alt menülere bakalım:

Explorer: Eklentiyi çalıştırdığımız ana butondur.Bununla eklentiyi açıp ekranın soluna yerleşmesini sağlıyoruz.
Favorites: Bu buton sayesinde bilgisayarımızda istediğimiz herhangi bir klasörü favori(yani sürekli üzerinde çalıştığımız)bir klasör olarak belirleyebiliriz ve sadece tekbir tıklamayla bu klasörün açılmasını sağlayabiliriz.
Go to path: Yazılan yoldaki klasörün açılması.(Ayrıntılı bir özellik,mutlaka kullanmak şart değil)
Clear filter: Filtre temizleme.
Explorer options: Explorer plugininin yapılandırma ayarları.Bilmiyorsanız kurcalamamakta fayda var.
Help: Eklenti üreticisinin bilgileri.

Eklentiler--Explorer--Explorer deyip eklentiyi açıyoruz.Yazının bundan sonraki kısmını aşağıdaki resim üzerinden takip edeceğiz.

notepad-plus-plus-explorer-plugin-using-image
A-B Alanları: A alanı ana görüntüleme alanıdır..Bu alan ağaç yapısındadır,yani tıklarak daraltıp genişletebilme özelliği vardır.A alanında herhangi bir klasöre tıkladığımızda bu klasörün içindekiler alttaki B alanında görüntülenir.Yani B alanı A'da seçtiğimiz klasörün içindekiler olmuş oluyor.A ve B alanlarında fareyle sağ tıklayıp silme,kopyalama vb işlemler yapılabilir.
1: Klasörler arasında ileri-geri seçme.
2: Yeni txt dosyası oluşturma.Önce herhangi bir klasörü seçiyoruz ve buna tıklayıp istediğimiz isimde bir txt oluşturabiliriz.
3: Yeni klasör oluşturma.
4: A alanında klasör ismine göre arama yapılabilir fakat bulması uzun sürebilir,tavsiye edilmez.
5: User folders.Kullanıcı klasörünü açar.
6: Çok faydalı bir butondur.Notepad++ programında o an hangi dosya üzerinde çalışıyorsanız bu butona bastığınızda o dosya hangi  klasördeyse doğrudan onu açar.
7: Yenileme butonu.
8: B Alanındaki dosyaları isime göre alfabetik olarak sıralar
9: B alanındaki dosyaları uzantılara göre sıralar.
10: B alanında görünen dosyaları filtrelemeye yarar.Örneğin B alanında birçok uzantıya sahip dosya oldugunu varsayalım.Biz sadece uzantısı txt olanların görünmesini istiyoruz.Filter bölümüne  *.*txt   yazarsak sadece txt uzantılı dosyalar görünür,diğerleri görünmez.Bunu iptal etmek için Eklentiler--Explorer--Clear Filter dersek filtreleme iptal olur ve hepsi görünür.
Yukarıdaki resimde çarpıyla işaretlenen yerlerden eklentinin yatay-dikey görünümünü ayarlayabilirsiniz.

Favori Klasörü Oluşturma


Notepad++ Explorer eklentisinin kullanımını öğrendik fakat bir klasörü görüntülemek için sürekli A ve B alanlarıyla işlem yapmak zorunda değiliz.Örneğin sürekli üzerinde çalıştığımız klasörler yada dosyalar var diyelim.Bunları eklentiye tanıtıp sadece tek bir tıklamayla bu klasör-dosya içeriğini görüntüleyebiliriz.
Bunun için Eklentiler--Explorer--Favorites diyoruz ve aşağıdaki ekran geliyor.

notepad-plus-plus-explorer-plugin-favorites-2
1: Link Current File: Notepad++ programında o an için üzerinde çalıştığımız dosyayı(dikkat edelim klasör değil sadece dosyayı,örneğin txt dosyasında çalışıyorsak o dosyayı) aşağıdaki Files başlığı altına ekler.Burdan kolayca dosyaya ulaşabiliriz.
2: Link Current Folder: Notepad++ programında o an için çalıştığımız dosyanın içinde bulunduğu klasörü alttaki Folders başlığı altına ekler.Yine önce burdan kolayca ulaşabiliriz. 
3: New Link: Favori bölümüne atmak istediğimiz klasör yada dosyanın yolunu doğrudan kendimiz seçebiliriz. 
4: Delete Link: Favori bölümünde oluşturduğumuz favori isimlerini silmek için kullanılır.
5: Edit link: Favori bölümünde oluşturduğumuz favori isimilerini düzenlemek için kullanılır.

Sonuç olarak Explorer eklentisi  Notepad++ ile çalışırken bizi olası zaman kayıplarından kurtarmış ve yaptığımız işlere daha pratiklik,düzen kazandırmış olur.

Program-site inceleme başlığı altında zaman zaman Notepad++ programının böyle güzel eklentilerini incelemeye devam edeceğiz.Kolay gelsin..

1 yorum: