Notepad++ Makro Oluşturma,Silme,Düzenleme vb İşlemler

  Bu yazıda Notepad++ programında makro oluşturma,silme,değiştirme,düzenleme,oluşturduğumuz makroların bilgisayardaki kayıt yeri,oluşturduğumuz makro dosyasını yedeğini alma gibi konuları göreceğiz. shortcut

Makro Nedir?


Notepad++ ta makro çok sayıda tuş kullanarak yazdığımız kelime,cümle vb yazıları,tek bir tuş kombinasyonuyla yazmaya verilen isimdir.Makro kullanımı daha hızlı ve doğru kod yada yazı yazmamızı sağlar.Kullanım yerlerine örnek olarak herhangi bir programlama dilinde çok kullanılan anahtar kelime vb kelimeleri yada bir yazıda çok sık tekrar eden kelime,cümle ve karakterleri çabukca yazmayı verebiliriz.

Notepad++ Programında Makro Oluşturma ve Kaydetme


Notepad++ programı bize kendi makrolarımızı oluşturma ve kaydetme imkanı sunmaktadır.Oluşturduğumuz bu makrolar bir xml dosyası üzerinde saklanır.İstenirse bu xml dosyası üzerinden de gereken düzenlemeler daha sonra yapılabilir.Bunu yazının ilerleyen kısımlarında göreceğiz.
Birinci Adım: Makro---Kaydı Başlat diyoruz.

notepad-plus-plus-macro-record
İkinci Adım: Makroya kaydetmek istediğimiz yazıyı yazıyoruz.Bu örnekte aşağıdaki gibi bir javascript fonksiyon kalıbını makro olarak oluşturacağız.

function metot() {

}

Yukardaki yazı bittikten sonra yine Makro---Kaydı Durdur diyoruz.Notepad++ programı şimdi yazdığımız bu yazıyı hafızaya aldı.Bu yazıyı mutlaka klavye ile yazmak zorunda değiliz.İstersek kopyala-yapıştırda yapabiliriz,herhangi bir sorun olmaz.Makro menüsünde Oynat komutunu verirsek kaydettiğimiz makroyu ekranda bir sefer çalıştırır.Yada yine Makro--Geçerli Makroyu Birkaç Kez Çalıştır komutuyla yazdığımız sayıda makroyu çalıştırmasını sağlayabilir.Böylelikle makro kaydının doğru yapılıp yapılmadığını anlamış oluruz.

Yukardaki adımları yapıp kaydı durdur dedikten sonra son adım olarak bunu kaydetmemiz gerekiyorki,ilerde bunu çabukca kullanabilelim.Bunun için yine Makro---Geçerli Makroyu Kaydet diyoruz.Gelen pencerede aşağıdaki gibi işaretlemeleri yapıyoruz.

notepad-plus-plus-macro-record
Resimde gördüğümüz gibi Name kısmına kolay akılda kalacak bir isim verdik.Makronun çalışacağı tuşlar için Ctrl + Shift + F tuşlarını seçtikten sonra Ok tuşuna basıyoruz.Bu tuşları örnek olarak seçtik,istenilen tuşlar seçilebilir.Eğer buraya kadar olan adımlar doğru yapıldıysa Makro menüsüne tıkladığımızda aşağıdaki gibi makro adını ve onun yanında tuş bileşimini görmemiz gerekir.Bunu görüyorsak makro kaydedilmiş ve kullanılmaya hazır demektir.Programın kapatıp açsanızda hafızada saklanır ve kullanılabilir.

notepad-plus-plus-macro-record
Makromuzu ekrana yazdırmak için Ctrl + Shift + F tuşlarına basmamız yada Makro menüsünden makronun adını tıklamamız yeterli.Bu işlemi yapar yapmaz ekrana kaydettiğimiz yazıyı anında ekler.Oluşturduğumuz bütün makrolar Makro menüsünde alt alta listelenmektedir.

Kaydedilen Bir Makroyu Değiştirme yada Silme


Makro---Kısayolu Değiştir/Makroyu Sil diyoruz.Karşımıza aşağıdaki ekran geliyor:

notepad-plus-plus-macro-change
Gördügümüz gibi Shorcut mapper penceresinde Macros sekmesinde oluşturduğumuz makrolar listelendi.Şimdilik sadece bir tane makro yaptığımız için bu görünüyor.1.sıradaki makroyu biz oluşturmadık,o programın kendi oluşturduğu bir makro.Makroyu silmek için makro adını tıklayıp aşağıdaki Delete düğmesine basıyoruz.Değiştirmek için makro adını çift tıklayıp yada makroyu seçip aşağıdan Modify diyerek değişiklikleri yapabiliriz.
Bu gelen Shorcut mapper menüsünden programın kendi hafızasında kayıtlı yada sonradan yüklenen pluginlerle beraber gelen kısayollarıda görebiliriz.Bu bakımdan faydalı bir penceredir.İstenirse bu diğer kısayollarda da düzenleme yapılabilir.

Makro Kaydederken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Makroya tuş kombinasyonu atarken Shorcut mapper menüsünde Macros sekmesinin dışında kullanılmış olan tuş kombinasyonlarını kullanmamamız gerekir.Kullansak bile makro çalışmaz.Bundan dolayı düşündüğümüz tuş kombinasyonunu makroyu kaydetmeden önce tuşlayıp denemekte fayda vardır.

Makro Dosyalarını Yedekleme ve Daha Sonra Tekrar Kullanma


Notepad++ programında makrolar C:\Users\BilgisayarAdı\AppData\Roaming\Notepad++\shortcuts.xml dosyasında saklanır.Bilgisayara format atma yada programı kaldırıp yeniden kurma vb durumlar için makro kayıtları yapıldıktan sonra bu xml dosyasının bir kopyasını almakta fayda vardır.Alınan kopya yine aynı dizine ve aynı isimle yapıştırılırsa makrolar kolayca kullanılabilir.
Siz yukardaki dizinde bulunan shortcuts.xml dosyasını başka bir yere taşısanız yada silseniz bile açılışta program eğer böyle bir dosya bulamazsa bunu otomatik olarak kendi oluşturur. Bu yeni oluşan shortcuts.xml dosyasında sadece sizin sonradan eklediğiniz makrolar olmaz,onun dışında diğer kısayollar olduğu gibi kullanılabilir. İstenirse bu xml dosyası üzerinden de makro düzenleme yapılabilir.

notepad-plus-plus-macro-shortcuts-xml
Sonuç olarak: Makro kullanımı size zamandan kazandırır ve sık tekrar eden kelime yazımlarında hata yapmanızı engellediği için faydalı bir işlemdir..

Not: Bu yazıda anlatılan makro oluşturma işlemi Notepad++ v6.5.1 ve Windows 8 işletim sistemi kullanılarak yapılmıştır.Programın başka versiyonlarında yada başka bir işletim sisteminde makro oluşturma adımlarında farklılıklar olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder