En Çok Kullanılan, Ücretsiz 5 Css Framework İncelemesi

  Bu konuda en çok kullanılan ücretsiz Css framework'lerinden popüler 5 tanesini inceleyeceğiz. Bu framework'lerin  özellikleri, avantajları, resmi ve github sayfaları vb. konuları göreceğiz. Framework'ler gerçekten de çalışmalarımıza hız kazandıran ve bizlere çok yardımcı olan yapılardır. En azından bir tane framework'ü iyi derecede bilmek; zaman, kalite vb. birçok açıdan faydalı olabilir. css-framework

Framework Nedir?


Framework'ün Türkçe karşılığı çatı ya da çerçeve olarak geçmektedir. Daha hızlı ve verimli kodlama yapmamızı sağlayan, yazılımın omurgasını oluşturan; fonksiyonlar, sınıflar, bileşenlerden oluşan bir yapıdır.

1)- Bootstrap Framework

 

bootstrap-logo

 

 Bootstrap; Twitter tarafından geliştirilen, en popüler javascript ve css framework'üdür. Ücretsiz ve açık kaynak kodludur. Bootstrap'ın içinde barındırdığı; navigasyon menüleri, form, tablo, uyarı, etiket, sayfalama, butonlar vb. birçok hazır bileşenler kullanılarak hızlı bir biçimde responsive (masaüstü, cep telefonu, tablet vb.cihazlara uyumlu) web siteleri tasarlanabilir. İnternet üzerinde Bootstrapla ilgili birçok bilgiye ve dökümana ulaşabilirsiniz. En başta alışması zor gibi görünse de belli bir süre sonra ve pratik kazandıkça Bootstrap ile çalışmak daha kolay gelecektir. Bootstrap'ın zaman içerisinde güncellenen ve gelişen çeşitli sürümleri bulunmaktadır. Aşağıdaki linkte verilen Boostrap'ın resmi sitesinde; kullanım bilgileri, bileşen bilgileri, temel ücretsiz temalar vb. birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Online Bootstrap tasarım oluşturma sitesinde, tamamen sürekle-bırak mantığı ile görsel olarak tasarım yapıp, bu tasarımların kod olarak çıktılarını alabilirsiniz.

Bootstrap Resmi Sitesi: http://getbootstrap.com/ 
Bootstrap Github Sayfası: https://github.com/twbs/bootstrap
Online Bootstrap Tasarım Oluşturma: http://www.layoutit.com/build#

2)- Semantic UI Framework

 

semantic-ui-logo


Semantic UI; Bootsrap gibi tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir css-javascript kütüphanesidir. Bu framework ile responsive web siteleri yapılabilir. Butonlar, validasyon, inputlar, animasyonlar, navigasyon menüleri vb. birçok bileşeni bulunmaktadır. Bootstrap kadar geniş olmasa da, Semantic UI ile ilgili internet üzerinde birçok dökümana ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki adresten daha detaylı bilgilere ve geliştiriciler için hazırlanmış destek sayfalarına ulaşılabilir.

Semantic UI Resmi Sitesi: http://semantic-ui.com/
Semantic UI Github Sayfası: https://github.com/Semantic-Org/Semantic-UI

3)- Foundation Framework

 

foundation-logo

Foundation, 2011 yılında Zurb firması tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir Css framework'tür. Bootstrap gibi ızgara tabanlı grid sistemini temel alır. Foundation framework ile; telefon, tablet, masaüstü vb. çeşitli cihazlarda görüntülenme ve uyum sorunları yaşanmadan responsive web siteleri yapabilirsiniz. Foundation, tüm önemli tarayıcıların ve platformların en güncel ve istikrarlı sürümlerini desteklemektedir. Foundation'un aşağıdaki resmi sitesinden gereken dökümanlara, örneklere ve daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Foundation Resmi Sitesi: http://foundation.zurb.com/
Foundation Github Sayfası: https://github.com/zurb/foundation-sites/

4)- UIKit Framework

 

UIKit-framework-logo

UIKit bir Css ve Javascript framework'üdür fakat Css tarafından daha ziyade Javascript tarafı daha çok gelişmiştir. Animasyonlar, efektler, slider, tooltip, popup kullanımı vb. kullanımlar için zengin seçenekler sunar. UIKit; Sublime Text veya Atom kod editörleri ile yüksek uyum içinde çalışmaktadır. Aşağıdaki linklerden UIKit'in resmi sitesine ve github sayfasına ulaşabilirsiniz.

UIKit Resmi Sitesi: https://getuikit.com
UIKit Github Sayfası: https://github.com/uikit/uikit

5)- 960 Grid System Framework

 

960-grid-system-logo

960 Grid System Nathan Smith tarafından geliştirilmiştir. 960 ismi, ençok kullanılan ekran genişliklerinden biri olan 960 pikseli kendine ölçü olarak almasından gelmektedir. 960 Grid System'in 12 ve 16'lık kolon sistemi olmak üzere 2 ayrı kullanım şekli bulunmaktadır. Bunlar ayrı ayrı kullanılabileceği gibi, bir tasarım içinde karma olarakta kullanılabilir. 960 Grid System sayesinde göze hoş gelen ve gayet başarılı tasarımlar yapabilirsiniz. Aşağıda bu framework'ün resmi sitesi ve github sayfası verilmiştir. Resmi sayfasında; kullanımla ilgili bilgiler, dersler, 960 Grid System ile yapılmış örnek siteler vb. birçok bilgiyi bulabilirsiniz. Özellikle 960 Grid System kullanılarak yapılmış örnek siteleri görüntülerken sağ üstteki Show Grid butonuna tıklarsanız bir animasyonla sitenin kullandığı ızgara sistemi de gösterilmektedir.

960 Grid System Resmi Sitesi: http://960.gs
960 Grid System Github Sayfası: https://github.com/nathansmith/960-grid-system/

Sonuç

 

 Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi, en azından bir tane framework'ü iyi derecede bilmenin; zaman tasarrufu, daha kaliteli ve göze hoş gelen tasarımlar, daha az sorun yaşama, telefon, tablet ve masaüstü bilgisayar gibi değişik cihazlarda en iyi şekilde görüntülenme vb. birçok faydası vardır. Framework'ler sabit duran yapılar olmayıp zaman içerisinde eksikliklerini gidermekte ve günün şartlarına göre sürekli yeni sürümleri çıkmakta, gelişmektedirler. Yeni sürümleri takip ederek bunların getirdiği avantajlardan da faydalanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder